Upłynął już rok od uchwalenia ustawy o fundacji rodzinnej, w maju minie rok od jej wejścia w życie. To dobra okazja, by zastanowić się nad kształtem tej młodej regulacji i nad tym, jak pasuje ona do całości polskiego prawa prywatnego i polskich realiów społeczno-gospodarczych. Szczególnie narzucającą się kwestią – ze względu na nazwę nadaną nowej instytucji – jest porównanie fundacji rodzinnej i obecnej od lat w polskim porządku prawnym fundacji „bezprzymiotnikowej”. Taki właśnie będzie temat najbliższego seminarium organizowanego przez nasz zespół badawczy.
Naszym gościem będzie pan prof. dr hab. Andrzej Kidyba z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, znany specjalista z zakresu prawa cywilnego i handlowego. Jeden ze szczególnych obszarów jego zainteresowań to prawo fundacyjne. Dlatego jest on idealną osobą, by podzielić się refleksjami na temat podobieństw i różnic między dwoma typami osób prawnych uregulowanymi w ustawie o fundacjach z 1984 r. i w ustawie o fundacji rodzinnej z r. 2023.
Seminarium odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w całości zdalnie, za pośrednictwem platformy Zoom. Udział nie wymaga wcześniejszej rejestracji ani żadnych opłat. Wystarczy dołączyć do spotkania:
Link: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/98484446925?pwd=eVErOHZ5ZU5tN1pXSnQwK3hWRnN2QT09
Identyfikator (ID) spotkania: 984 8444 6925
Kod dostępu (passcode): 871357
Będzie to kolejne seminarium z cyklu zatytułowanego „Wealth Management: Private Foundations – Comparative Perspective”. Ponieważ tym razem seminarium dotyczyło będzie prawa polskiego, zarówno wystąpienie prelegenta, jak i późniejszą dyskusję (do której gorąco zachęcamy) planujemy odbyć w języku polskim.
Seminarium jest organizowane w ramach realizacji grantu OPUS nr 2021/41/B/HS5/00857 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.